Da budemo realni: između mijenjanja pelena, pripreme obroka i pokušaja da se sjetite da li ste se tuširali danas, mliječni zubi mogu izgledati kao prolazni detalj. „Ionako će ispasti“, zar ne? Pa, držite se svojih čaša za bebe, jer ti mali biserni zubi imaju mnogo važniju ulogu nego što možda mislite. Da li ste se ikada pitali zašto pedijatar pita o zubima vašeg djeteta? Nije to samo slatka konverzacija; to je od suštinskog značaja za dugoročno zdravlje vašeg djeteta.
Da li ste znali da je kvarenje zuba najčešća hronična bolest kod djece u SAD, koja pogađa skoro 20% djece uzrasta od 5 do 11 godina? („Izveštaj o praćenju oralnog zdravlja: Trendovi u prevalenci karijesa i upotrebi pečata u SAD-u, 1999-2004 do 2011-2016”). To je zapanjujući broj! I pogodite šta? Često počinje zanemarenim mliječnim zubima.
Zašto su ovi mali zubi toliko važni?
Oni su temelj za stalne zube
Mliječni zubi su kao držači mjesta. Oni usmjeravaju nicanje stalnih zuba, osiguravajući da izlaze ravno i pravilno usklađeno. Ako mliječni zub ispadne prerano zbog kvara ili povrede, okolni zubi mogu da se pomjere, što dovodi do pretrpanosti ili pogrešnog poravnanja stalnih zuba. To može značiti godine skupog ortodontskog tretmana kasnije. Prema Američkoj akademiji pedijatrijske stomatologije (AAPD), karijes u ranom djetinjstvu (kvarevi) mogu dovesti do problema koji zahtevaju obimniji i skuplji tretman u budućnosti.
Oni su ključni za ishranu
Bebe i mala djeca treba da imaju svoje zube da bi žvakala i jela raznovrsnu zdravu hranu. Bez zdravih zuba, mogu imati problema sa jedenjem, što vodi do nutritivnih nedostataka. Zamislite pokušaj da jedete štapić šargarepe sa bolnim zubom! To jednostavno nije moguće. Pravilno žvakanje takođe pomaže varenju.
Oni su ključni za razvoj govora
Zubi igraju vitalnu ulogu u razvoju govora. Pomažu djeci da pravilno izgovaraju određene zvuke. Nedostajući ili oštećeni zubi mogu uticati na njihovu sposobnost da govore jasno, što može dovesti do govornog poremećaja. Pedijatrijski stomatolog u Dentonu napominje da zdravi zubi doprinose jasnoj izgovorenosti i razvoju jezika.
Oni utiču na samopouzdanje
Zdrav, svijetao osmijeh može poboljšati djetetovo samopouzdanje. Suprotno tome, upropšteni ili nedostajući zubi mogu ih učiniti nesigurnima i posramljenima. A budimo iskreni: svi želimo da naša djeca budu samouvjerena i srećna.
Šta možete da uradite? Počnite rano: Počnite sa čišćenjem desni vašeg djeteta mekanom krpom ili četkicom za bebe čak i prije nego što izraste prvi zub. Perite zube dva puta dnevno: Kada zubi izrastu, perite ih dva puta dnevno sa kapljicom fluoridne paste za djecu ispod 3 godine (veličine zrna pirinča) i veličinom zrna graška za djecu od 3 do 6 godina. Ograničite zaslađivače i užine: Slatke supstance hrane bakterije koje uzrokuju kvarenje zuba. Izbjegavajte da stavite bebu na spavanje sa flašom mlijeka ili soka. Redovne stomatološke provere: Zakazujte prvi stomatološki pregled do prvih rođendana vašeg djeteta ili u roku od šest mjeseci od nicanja prvog zuba. Fluor je vaš prijatelj: Obavezite se da vaše dijete dobija dovoljnu količinu fluorida, bilo kroz fluoridovanu vodu ili fluoridnu pastu za zube. CDC navodi da fluoridacija vode u zajednici sprečava barem 25% karijesa kod djece i odraslih.
Briga o mliječnim zubima nije samo sprečavanje karijesa; to je postavljanje temelja za zdravlje osmijeha tokom cijelog života. Prioritizovanjem oralnog zdravlja vašeg djeteta, pružate mu poklon koji će imati koristi kroz godine. A zdrav osmijeh je zaista divna stvar!